Skup-Aut w POZNANIU

Passion-Auto wycena on-line aut używanych, przeznaczonych na sprzedaż. Oferujemy skup samochodów powypadkowych, uszkodzonych, zaniedbanych i sprawnych.

668 188 382

Wyrejestrowanie auta po sprzedaży 2021r.

Często kierowcy, którzy posiadali pojazd i go sprzedali, są przekonani, że muszą go wyrejestrować. Nie jest to jednak poprawne określenie czynności, którą zobligowani są wykonać. Ich obowiązkiem jest zgłoszenie zbycia pojazdu. Taka sama powinność pojawia się w przypadku przekazania pojazdu w ramach darowizny. Zatem: czy sprzedany samochód trzeba wyrejestrować? Nie, należy tylko poinformować właściwy wydział komunikacji o tym, że pojazd zmienił właściciela. Warto pamiętać, że od początku 2020 roku obowiązują nowe przepisy.

Na zgłoszenie masz 30 dni od daty zawarcia transakcji kupna-sprzedaży, a przekroczenie tego terminu jest karane. Jeśli nie zgłosisz sprzedaży w tym czasie, to grozi ci kara w wysokości od 200 do 1000 zł. Ile konkretnie ona wyniesie? To już ustali urzędnik, który weźmie pod uwagę to, czy przekroczenie terminu zdarzyło ci się po raz pierwszy, czy jednak masz już na koncie takie przewinienie.

Co musisz zrobić, żeby skutecznie zgłosić zmianę właściciela pojazdu? Przygotuj dane nabywcy oraz kopię umowy sprzedaży, fakturę lub umowę darowizny, tj. dokument potwierdzający zawarcie transakcji. Żeby dokonać zgłoszenia, nie musisz iść do urzędu – możesz to zrobić przez Internet. Podejmij następujące kroki:

  • 1. Odwiedź portal Usługi dla obywatela, następnie wybierz „Kierowcy i pojazdy” i dalej „Zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu, na przykład sprzedaż, kupno, darowiznę (usługa online)”.
  • 2. Wybierz, jak chcesz się zalogować.
  • 3. Wybierz usługę Mój Pojazd i wybierz z wyświetlonej listy swoje auto.
  • 4. Przy właściwej pozycji kliknij „Zgłoś zbycie pojazdu”.
  • 5. Musisz dodać wymagane załączniki i potwierdzić operację.
  • 6. Zakończenie procesu oznacza dopełnienie obowiązku zgłoszenia sprzedaży.

Oczywiście możesz też dokonać zgłoszenia stacjonarnie, w wydziale komunikacji, pod który podlegasz. Nie wiąże się to z żadnymi opłatami. Uwaga: jak wspomnieliśmy, ustawowy termin na zgłoszenie wynosi 30 dni, ale w związku z epidemią COVID19 wydłużono go do 180 dni.

Jeśli jednak zamierzasz wywiązać się z tego obowiązku po upływie 30 dni, to najpierw sprawdź, czy w dalszym ciągu możesz to zrobić bez ryzyka otrzymania kary finansowej. Jeśli auto nie jest twoją wyłączną własnością, to w urzędzie powinien się pojawić również współwłaściciel pojazdu.

Zapewniamy nie tylko odkup aut w doskonałym stanie, lecz także fachowe złomowanie pojazdów w Poznaniu, jakie idealnie sprawdzi się w przypadku ludzi mających samochody uszkodzone czy takie, które nie nadają się już zupełnie do naprawy. Kasacja pojazdów w naszej dzielnicy Poznań Grunwald z nami jest bardzo bezpieczna, gdyż wręczamy dokumenty niezbędne do wyrejestrowania wozu. Jednocześnie przy sprzedaży auta sprawnego wypisujemy pełną umowę zbycia i gotówkę do rąk własnych. To najlepsza oraz najbezpieczniejsza metoda na sprzedanie używanego pojazdu.